Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Kentsel dönüşümde yeni kurallar

Kentsel dönüşüme yeni kurallar getiren düzenleme Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilip yasalaştı. İşte detaylar…

Kentsel dönüşüme yeni kurallar getiren düzenleme TBMM’de kabul edildi ve yasalaştı. Tapu ve imar yasalarında değişiklik düzenlemesi kapsamında kentsel dönüşüm alanlarında mal sahiplerinin müteahhitten kaynaklanan nedenlerle yaşadıkları sorunlarının çözülmesi için sözleşmeyi feshetme hakkı verildi. Afetler veya başka sebepler nedeniyle kendiliğinden çöken binaların ve etrafında bulunan yapıların dönüşüm uygulamaları, maliklerin ve ilgililerinin onayı aranmaksızın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından doğrudan yapılabilecek. Hürriyet Gazetesi’nden Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre tapu işlemlerine fotoğraf yapıştırılması şartı ise, bürokrasinin ve kırtasiyeciliğin azaltılması için kaldırıldı.

Öte yandan İmar Yasası’ndaki Kamu Ortaklık Payları (KOP) kaldırıldı ve yerine Düzenleme Ortaklık Payı (DOK) getirildi. Düzenlemede yer alan arazi ve arsaların dağıtımı sırasında alınacak DOK payları da yüzden 40’tan yüzde 45’e çıkarıldı. DOK payları, arazi ve arsaların düzenlemeden önceki yüzölçümlerinin yüzde 45’ini geçemeyecek.

Yürürlük tarihinden önce ilgili idare veya yetkili kurumlar tarafından onaylanmış ancak tescil işlemi tamamlanmamış parselasyon planlarında hesaplanmış, DOK payı kesintilerine göre yürütülen iş ve işlemler 2 yıl daha sürecek.